podróże

10 historycznych kawiarni Turynu

Kawa, gorąca czekolada z bitą śmietaną, Bicerin. Nie ma znaczenia, którego gorącego napoju chcesz spróbować, Turyn oferuje szeroki wybór lokali, w których miło spędzić czas na rozmowie z przyjaciółmi.  

W Turynie przełomu XIX i XX wieku mieściło się wiele mieszczańskich salonów, które gościły liczne osobistości świata literatury – był to okres, w którym kawiarnie uznawano za prawdziwe salony burżuazyjne. Także dzisiaj można przeżyć ponownie atmosferę tamtej epoki; dla niektórych słynnych miejsc współczesny kryzys ekonomiczny okazał się niestety niepomyślny, ale wciąż jeszcze można spędzić czas w eleganckich murach, które były miejscem spotkań polityków i intelektualistów włoskiego Risorgimenta.

Przyjrzyjmy się wspólnie 10 historycznym kawiarniom Turynu, które warto odwiedzić i wypróbować.

Caffè Baratti e Milano

Otwarcie tego małego, ale zadbanego w każdym szczególe lokalu było dziełem dwóch słynnych cukierników pochodzących z prowincji Turynu: Ferdinanda Barattiego i Edoarda Milano. To właśnie w sabaudzkiej stolicy Baratti wynalazł słynną czekoladkę „cremino”. W 1875 kawiarnia przeniosła się do centrum miasta, gdzie do dziś się znajduje przy piazza Castello. Znana przede wszystkim ze słodkich specjałów, zaopatrywała w nie Dwór Królewski jako oficjalny dostawca.

Caffè Fiorio

Miejsce spotkań arystokracji i konserwatystów ówczesnej epoki, zwane z tej przyczyny kafiarnią Macchiavellich lub wsteczników. Dzięki swojemu położeniu w centrum, w krótkim czasie kawiarnia odniosła sukces. Słynne i wciąż wyśmienite są tutejsze lody, zwłaszcza te o smaku gianduia, produkowane według starej receptury z 1920 roku. .

Caffè Al Bicerin

Położona od 1763 roku przed Santuarium della Consolata, gdzie wytwórca napoju z cukru i syropu cedratowego Dentis postanowił otworzyć swój mały sklep, ta kawiarnia słynie przede wszystkim z wynalezienia ciepłego napoju, złożonego z kawy, czekolady i „tajemniczego” syropu, dobrze wymieszanych razem – jest to znany bicerin, ceniony do dziś przez mieszkańców Turynu i turystów.

Caffè San Carlo

Położona na placu o tej samej nazwie, kawiarnia ta była odwiedzana przez pisarzy i aktorów. Mówi się, że w tym miejscu Gramsci napisał swoje teksty dla pisma Avanti. Dzisiaj można skosztować pysznych słodkich bułeczek i ciastek, miejsce oferuje także przekąski.

Mulassano
Słynna z tego, że to tutaj wynaleziono kanapki tramezzini, kawiarnia ta była miejscem spotkań notabli z królewskiego dworu i artystów z królewskiego teatru, Teatro Regio. Do dziś w ciepłym i przytulnym wnętrzu można skosztować owego specjału w najróżniejszych odmianach.

Nie mniej ważne i znane są inne historyczne kawiarnie Turynu, w których można spróbować słodkich przysmaków i napić się kawy. Na obowiązkową wzmiankę zasługuje Confetteria Stratta, bar i cukiernia, gdzie można uraczyć podniebienie smakołykami z czekolady. Caffè Torino, znana z eksluzywnej elegancji, była nazywana salonem Bogatego Turynu. Nie zapominajmy na naszej liście o Platti – to też było miejsce spotkań arystokracji i szlachty, oraz o Caffè Elena, kolebce  Vermouthu. Wreszcie, wcale nie mniej istotna, lodziarnia Pepino, znana z pinguino, pierwszych lodów na patyku, opatentowanych w 1939 roku, z kremowym nadzieniem pokrytym cieniutką gorzką czekoladą: prawdziwy przysmak!

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

CAFFÈ VERGNANO NA DZIŚ

Lodówka i przechowywanie żywności: 3 reguły, by ograniczyć marnotrawstwo

Racjonalna organizacja lodówki pozwala ograniczyć marnotrawstwo i zachować zdrowie. Ale jak to konkretnie zrobić? Odkryjmy trzy proste zasady, aby zoptymalizować przechowywanie.

(więcej…)

zobacz więcej

Kawa biodegradowalna

Od 1 kwietnia 2015 roku marka Caffè Vergnano zrewolucjonizowała rynek produktów porcjowanych, lansując pierwszą linię kapsułek biodegradowalnych Èspresso1882, kompatybilnych z domowymi ekspresami marki Nespresso®

(więcej…)

zobacz więcej

Zarejestruj się newsletter

Obserwuj Caffè Vergnano